זה לא סוד שאחד מהנושאים הבוערים במערכת הבחירות הקרובה בהוד השרון בפרט ובארץ בכלל, הולך להיות דת-ומדינה והמאבק בכפייה הדתית. 

בטח על רקע פרסומים שהעלו תרעומת בקרב האוכלוסייה החילונית מחד, כאשר חוק המבקש לסגור את המרכולים בשבת מקודם על ידי שר הפנים אריה דרעי, ועלו דיווחים רבים מקרב ההורים על חדירת תכנים דתיים למערכת החינוך הממלכתית, ומנגד רק השבוע התעוררה סערה עקב סרטון של מועמד לראשות עיריית אשדוד, אלי נכט, שמתאר איום על אורח החיים החילוני במקרה שיימנעו מהצבעה.

לא פלא אם כן, שהפורום החילוני של הוד השרון "הוד השרון חופשית" העביר שאלון למועמדים לראשות העירייה על מנת לבחון את עמדת המועמדים לראשות ביחס לסוגיה. חלק מהמועמדים ענו, בעוד שאחרים נמנעו. להלן השאלות ולאחריהן התשובות:

  1. 1. הוד השרון חוקקה את חוק העזר העירוני לשמירה על עסקים פתוחים בשבת. משרד הפנים טרם הגיב בעניין הוד השרון, אך ראינו כי לא אישר את חוקי העזר של חמש ערים אחרות. כיצד אתה הולך לשמר את העיר פתוחה בשבת, במידה ומשרד הפנים לא יאשר את החוק בהוד השרון?

רוזן: "אני מתכוון לשמור על הסטאטוס קוו שנוצר בהוד השרון בין הדתיים לחילוניים. זו עיר שחיה בהרמוניה ובכבוד הדדי ואני אשמור על מרקם היחסים שנוצר. בדומה לפשרות שהושגו בערים אחרות, כך יהיה גם כאן. מה שכבר פתוח ישאר פתוח. הגישה לעסקים בחלק ההקפי של העיר תהיה יותר חופשית, שוב מתוך הסכמה ולא מתוך כוונה לפגוע ברגשותיהם של מי מהתושבים".

מחויב לדו קיום". גור" | צילום: באדיבות המטה של גור

דואני: "הוד השרון הצליחה במשך שנים לשמור על סטטוס קו נכון ובריא בו חיים חילונים, מסורתיים ודתיים באין מפריע. כולם חיים אחד ליד השני בשלום וללא כפיה. זה מה שצריך להיות, ככה נמשיך לשמור על הוד השרון ולא נעורר מלחמת דת מיותרת.

"להוד השרון חוק עזר עירוני טוב לפתיחת עסקים בשבת. חוק העזר שמועצת העיר העבירה סוגר רחובות שלמים בהוד השרון ומונע מסחר עתידי בהם. לצערי פופוליזם זול ושטחי הצליח להשפיע על חלק מנבחרי הציבור. אני ממליץ לכל אחד ואחת לבחון באופן בלתי תלוי את חוק העזר הקיים (שדורש תיקון קל אותו ביקשתי להעביר במועצת העיר בנושא פתיחת ״מזנון״ בשבת) ולראות שהוא טוב ואפילו טוב מאוד".

כוכבי: "כמי שהוביל את המאבק לתיקון חוק העזר העירוני כך שיאפשר פתיחה של עסקים בשבת אני מתחייב להמשיך להיאבק כדי שהתיקון יתקיים במלואו. התיקון כולו נעשה ברוח בג"צ ת"א שדרש מעיריית תל אביב ליצור תיקון אקטיבי, כזה שמגדיר מה כן ומה לא.

"התעקשות סיעתי בנושא הניסוח של חוק העזר, אל מל התפתלויות והתנגדויות של נבחרים אחרים, נעשתה לאור ייעוץ משפטי שקיבלנו שאפשר לנו לתכנן את הפעולה הבאה (בהנחה שמשרד הפנים אכן ידחה את התיקון) והיא הגשת בג"צ. כראש עירייה לא אאכוף חוקים הפוגעים בפלורליזם ובמרקם העירוני ואעודד אפשרויות עסקיות ותחבורתיות גם בסופי שבוע וחגים".

"הוד השרון מקבלת כל אדם באשר הוא". דואני | צילום: באדיבות המטה של דואני

גור: " אני מחויב לדו קיום בין חילוניים לדתיים, שמשמעותו: שמירה על הסטאטוס קוו הקיים כיום, כאשר הוד השרון תישאר פתוחה בשבתות. כן, יש לי המון כבוד למשרד הפנים, אך הוא לא יקבע את הצביון בעיר ולא ישפיע על מרקם החיים העירוני".

  1. 2. למרות החלטת העירייה, בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ח) התרחשו כניסות רבות של עמותות דתיות משיחיות לבתי הספר החילוניים בעיר. כיצד עירייה בראשותך תמנע זאת בעתיד?

גור: "כשאין מנהיגות - יש ואקום. כשיש מנהיגות, אני, כראש העיר, אהיה אחראי על התכנים שיילמדו בבתי הספר, כמו גם על הגופים שייכנסו לבתי הספר - חילוניים ודתיים כאחד".

כוכבי: "באמירה גורפת לאגף חינוך והנהלות בתי הספר: כברירת מחדל – אין כניסת עמותות לבתי ספר.  אין כניסת עמותות לפעילות חינוכית ודאי לא עמותות מוטות סדר יום, ודאי לא גופים מפלגתיים הממומנים כדי להשפיע על דעת הקהל של ציבור התלמידים.

"בתי הספר ומערכת החינוך כולה צריכה להיות סביבה נקיה מאינדוקטרינציה, סביבה שמאפשרת הטלת ספק ופיתוח החשיבה העצמאית הביקורתית ולא כר פורה לפעילות מיסיונרית כזאת או אחרת".

בתי הספר חייבים לעודד חשיבה עצמאית. כוכבי | צילום: שחר תמיר

דואני: "הוד השרון פתוחה לכל אדם באשר הוא ללא הבדל דת, גזע, מין ונטייה מינית. כל תושב בעיר זכאי לחיות בה את חייו על פי דרכו ואמנותו ואסור לנו להתערב בהם. ליברליות מלאה הינה לכל כיוון ואיננה מקבלת כפיה של אורח חיים כזה או אחר כלפי אף אדם.

"מערכת החינוך שלנו תהיה ממלכתית ותדאג להעניק לכל ילדה וילד הזדמנות אמתית ללמידה משמעותית. מערכי החינוך יהיו מגוונים ויקדמו ערכים של סקרנות, למידה, דמוקרטיה ושוויון. כל דבר שיפגע בדרך הזו לא יהיה חלק ממערכת החינוך שלנו".

רוזן: "אני לא מכיר ״כניסה של עמותות משיחיות רבות לבתי ספר חילוניים״ וככל הנראה אין תופעה כזו. בתי ספר נמצאים תחת פיקוח משרד החינוך ואגף החינוך העירוני ובמסגרת הפיקוח הזה לא נלמדים חומרים שאינם מתוכנית הלימודים. כל חריגה מתכנית הלימודים תבדק ותמנע".

 

  1. 3. לאור נסיון בערים אחרות, ולאור הפניית תקציבים של משרד החקלאות להתנחלות עירונית בהוד השרון, כיצד תפעל שהגרעין התורני לא ירחיב פעילותו בהוד השרון?

 

כוכבי: "הגרעין התורני פועל בהוד השרון כבר שנים רבות בהיקפים שונים ובהרכבים שונים ולמעשה נכנס לואקום העירוני ומספק היום שירותים שהעירייה נמנעה מלספק אותם לאוכלוסיה הדתית כגון תרבות וחינוך, ומקבל לשם כך תקציבים ממשלתיים שייתכן והעירייה עם מעט יוזמה הייתה יכולה לקבל בעצמה. העירייה נמנעת כמובן מלספק שירותים אלה גם לאוכלוסיה החילונית באופן סדיר וגם בזה אטפל.

"כראש עירייה אפעל שהעירייה תאפשר לכל תושב לקבל את צרכיו התרבותיים והחינוכיים מהעירייה לה הוא משלם ארנונה ולא מעמותות חיצוניות גם על ידי השקעה תקציבית ובניית תוכנית עבודה רציפה וגם על ידי גיוס משאבים ממשרדי הממשלה השונים".

"מתכוון לשמור על הסטאטוס קוו". רוזן | צילום: פרטי

גור: "כראש העיר, אני מחויב לפעול בשוויון, ותוך שמירה על חופש הדת, בקרב כלל תושבי הוד השרון. ראש העיר מחויב לנהוג כלפי כלל תושביו כיחס אב לילדיו: לאהוב את כולם, להכיר בשוני ולהעניק לכולם ולכולן זכויות שוות, מבלי שיפגעו זה בזה.

"צר לי, שיש מועמדים שעושים שימוש ציני בדעות רגישות של אזרחות ישראלית ומסורת יהודית, ופועלים ללבות שנאה בין התושבים השונים, כאילו מחר הוד השרון עומדת להשתנות. דווקא אחרי יום  כיפור, אני מציע שכל מגזר בעיר יעשה חשבון נפש, וישאל עצמו: כיצד ניתן לקרב בין הקצוות, ולא להרחיק את עצמינו מעצמינו".

רוזן: "אי אפשר למנוע מתושבים לגור בעיר. חרדים, חילוניים, מסורתיים, או רפורמים. העירייה בראשותי תפקח באמצעים העומדים לראשותה קרי, רישוי עסקים ופיקוח על הבניה על כל התפתחות של התנחלות או מגמה כזו". 

יגאל הררי אמר בתגובה לשאלון: "מדובר בשאלון מגמתי שקובע עובדות לא ברורות כמו התחזקות והתנחלות הגרעין התורני בעיר או כניסה של תנועות משיחיות לבתי ספר, ללא נתונים או מספרים ללא כלום, רק הפחדה ושיסוע.

"מרקם החיים העדין בהוד השרון תלוי בהמשך קיום הסטטוס קוו בין דתיים וחילוניים. לכולם יש מקום לשגשג ולפרוח בהוד השרון".

יפעת קריב, כנרת כהן ומשה חנוכה לא ענו לשאלות הפורום.