באחד מהמהלכים היותר שנויים במחלוקת שנראו בהוד השרון בשנים האחרונות, הוציא יגאל הררי מכתב לתושבי השכונות נווה הדר, רסקו וגני צבי, ובו הוא יוצא כנגד כוונת העירייה ליישב בשכונות הללו בתים מיוחדים.

העירייה מתעקשת כמדובר בבית עבור בעלי מוגבלויות | אילוסטרציה: שאטרסטוק

במכתב בו כותבו גם יו"ר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ראש העירייה חי אדיב המשמש כיו"ר הוועדה המקומית, שר האוצר משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי, שר הרווחה חיים כץ והיועץ המשפטי לעירייה ירון סולברג, מציין הררי את התנגדותו ל-"בניית בית חוסים", כהגדרתו בשכונות המיועדות שלדבריו הן בעלות אופי דתי ומסורתי, זאת בעקבות המקרים שהתרחשו בבתי מחסה בנתניה ובהם נרצחו שניים. 

יש לציין שבמקרה הנתנייתי, מדובר בבית מיוחד לדרי רחוב ולא לאנשים בעלי מוגבלויות, ואילו במקרה הזה העירייה מדגישה כי מדובר בהמשך של בית עמיחי בו חיים אנשים בעלי מוגבלויות שכליות והתפתחותיות המנסים להשתלב בחיים. הררי, מנגד, כפי שיובא בהמשך, טוען שהעירייה אינה משתפת את התושבים בשכונות ויש שיוקם בשכונות בית עבור עבריינים בשיקום.

המכתב של הררי | צילום: פרטי

כמו כן, כותב הררי שהוא "פונה בקריאה דחופה לעצור את כל ההליך של ההקצאה, שיכולה להביא לאסון של ממש בשכונות השלוות האלו". ואף מציין שהוא מקווה שהבחירה בשכונות אלו דווקא לא נובעת "מכך שאלו שכונות שלתושביהן אין את היכולת הכלכלית לפעול בהליכים משפטיים ארוכים ולעצור את הבנייה". 

בסיומו של המכתב כותב הררי: "אני מבקש לשוב ולדון במליאת מועצת העיר ובמליאת הוועדה לתכנון ובניה ולהחזיר את ההצעה שוב לוועדת ההקצאות".

בשיחה לאחר פרסום המכתב אמר הררי למיינט: "אני מבקש להבהיר שהחשש שלי אינו מבית עבור בעלי מוגבלויות, אלא במקרה שיוקם בית עבור עבריינים בשיקום".

יגאל הררי. עמדות שנויות במחלוקת | צילום: באדיבות המטה של יגאל הררי

עקב פרסום המכתב בפורום אביב אף נוצר פולמוס חריף שבו תקפו תושבים רבים את הררי ואת המכתב המדובר. מפרסמת הפוסט בפורום אף הדגישה את התנגדותה לתוכן המכתב כשכתבה: "אדון הררי, בחייאת, אל תעשה פוליטיקה על חשבון אוכלוסיות מוחלשות!".

ממטהו של יגאל הררי נמסר: "מחובתי כחבר מועצת עיר להגן על תושבי עירי. מאחר שהעירייה לא נותנת את סוג האוכלוסיה המיועד לבית החוסים, החשש הוא שנקבל חוסים מהסוג של בית החוסים בנתניה, בו אירע רצח כפול של חוסה ושל המדריך שהקים את העמותה.

"בהוד השרון קיימים בתי חוסים לאנשים עם מוגבלויות שונות, ואחד מהם צמוד לביתי אותם אני מעודד, ואשמח לסייע להם בכל דרך. הזעקה שלי באה בעקבות בית המחסה המוצע שיוקם באחת מהשכונות המערביות, שהן שקטות באופיין.

"מאחר שלנו כתושבי הוד השרון לא תהיה אפשרות להחליט מי הם החוסים, אלא למשרד הרווחה - אני לא סומך על משרד הרווחה שישמור על תושבי הוד השרון.לא אתן יד לסיכון בטחונם של התושבים! מחובתי כחבר מועצת עיר להגן על תושבי עירי".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה:

"עיריית הוד השרון בהובלתו של ראש העיר, חי אדיב, חרטה על דגלה את ערכי אהבת האדם וקבלת השונה המיושמים בכלל העשייה העירונית לרבות חינוך ילדי עירנו, דרך סיוע לייסודה של תנועת הנוער הייחודית כנפיים של קרמבו אשר החלה את דרכה בהוד השרון ועד הפעלת חוגים בשעות אחר הצהריים לילדים ואנשים עם מוגבלויות והקמתם של פרויקטים מובילים בארץ ובעולם.

"כך למשל, נחנך ב-2014 פארק כל הילדים והוא מהווה פארק משחקים ייחודי מסוגו לילדים ולילדים עם צרכים מיוחדים. כמו כן הוקם בית עמיחי שנחנך גם הוא בעיר בשנת 2014 ומהווה בית לילדים ובוגרים עם מוגבלות, בית אשר הוקם במיוחד בליבה של שכונת מגורים כחלק מהתפיסה העירונית הבלתי מתפשרת אותה מוביל ראש העיר, חי אדיב, לשילובם וקבלתם של אנשים עם יכולות מיוחדות בחברה בכלל ובהוד השרון בפרט.

"בימים אלו מקדמת העירייה הקצאת קרקע עבור הקמת מרכז רב שרותי לגילאי 21+. בבית חשוב ומיוחד זה יקבלו תושבי עירנו, להם צרכים מיוחדים, מגוון שירותים דוגמת שירותי תעסוקה, לימודים, ריפוי בעיסוק, אומנות, מיומנויות חיים ועוד במרכז אקולוגי, לימודי ותעסוקתי ייחודי מסוגו בארץ.

"קצרה היריעה מלהכיל את המחויבות הציבורית והחברתית המציבה את הקמתו של מרכז שרות מסוג זה ברמת חשיבות גבוהה ביותר ואת תרומתו הרבה לקהל היעד עבורו יוקם הבית, עבור בני המשפחות ועבור קהילת תושבי העיר הוד השרון כולה, קהילה הדוגלת בערכי השוויון, כבוד האדם והדאגה לזולת.

 "עיריית הוד השרון תמשיך להוביל את הקמתו של מרכז השרות החשוב ואנו דוחים על הסף כל ניסיון בלתי ראוי לצבור כותרות בשם הפוליטיקה, כותרות אשר פוגעות באלו הזקוקים לנו ביותר. זו ההזדמנות להדגיש את מחויבותנו כחברה לדאוג לכך שאנשים עם מוגבלויות באשר הם יזכו לסביבת חיים ראויה, נעימה ומכבדת בדיוק כפי שהיה רוצה כל אחד מאתנו לחיות בה, תוך תכנון והקצאת משאבים הולמים ליצירת סביבה נגישה, מותאמת ומכילה המשולבת בקהילה".