זה התחיל בעמוד "הוד השרון בוחרת – 2018" שהחל לפעול בינואר השנה ופרסם סקר לכאורה אובייקטיבי שאף נתון בו לא מסתדר. המשיך בדף הפייסבוק "פוסטים אפשריים של יפעת קריב", שנפתח לפני כשלושה שבועות ומתיימר לדבר בשמה של קריב תוך הכפשת שמה, והפציע לאחרונה עם עליית הדף "Online אמיר כוכבי", המתיימר לייצג את המועמד לראשות העירייה, אמיר כוכבי, ומציג אותו כמי שמשלם כסף למגיבים בפייסבוק.

הפוסטים 'המשחירים' בפייסבוק. לא נגמר | צילומי מסך מתוך הפייסבוק

מחד, בעיניים מיומנות הדפים האלה נראים מגוחכים וחסרי אמינות, אלא שבקרב הציבור הכללי שאינו מכיר בטקטיקות ההטעיה האלו, יש שייפלו בפח. לא בכדי נמנעים המפעילים של אותם עמודים מלהזדהות עם אף אחד מהמועמדים ולדבר בשמם, אלא בשם דאגה אובייקטיבית ואמיתית לכלל הציבור.

כך למשל "הוד השרון בוחרת – 2018", דף פייסבוק שהפעיל סקר לכאורה אובייקטיבי, הצליח לקבל הדים  לאחר שנטען כי הצביעו בו 3,896 הוד השרונים. בסקר זה הוביל תקופה ארוכה יגאל הררי, וצילומי מסך מוכיחים שלאחר 2,263 הצבעות עמד הררי על 27 אחוזים המהווים 611 קולות. אלא שכשנסגר הסקר ופורסם במימון בפייסבוק, עמד הררי על 2 אחוזים בלבד המהווים 78 קולות. לאן נעלמו 533 קולות להררי? ל-"הוד השרון בוחרת" הפתרונים.

איך איבד יגאל הררי 533 קולות במספר ימים? לא ברור. "הוד השרון בוחרת" | צילום מסך מפייסבוק

בסיום אותו סקר מצא עצמו יואב רוזן במקום השני עם 28 אחוז מהמצביעים לאחר 3,896 הצבעות המהווים 1,091 "קולות", כשלאחר 2,263 הצבעות עמד רוזן עם 8 אחוזים המהווים 181 קולות בלבד. יפעת קריב שעמדה אחרי מספר דומה של הצבעות אף היא על 8 אחוזים, מצאה עצמה לאחר מספר ימים עם סיום הסקר במקום הראשון עם 30 אחוזים המהווים 1,169 קולות. איך הצליחו לצבור קריב ורוזן ביחד 1,898 קולות מתוך 1,633 ההצבעות האפשריות האחרונות בסקר? לא ברור.

מנגד, כשיגאל הררי יצא כנגד הסקר המדובר וטען שהוא שקרי, לא בחל העמוד "הוד השרון בוחרת" ויצא כנגד האחרון כמי "שהוציא דיבתנו רעה ותקף את תושביו", ואף טען כי רוב ההצבעות לטובתו הגיעו ממדינות זרות.

לעמוד הזה הצטרפו כאמור בשבועות האחרונים שני עמודים נוספים שצוינו לעיל, "פוסטים אפשריים של יפעת קריב" ו-"Online אמיר כוכבי". העמודים האלו מתחזים למועמדים תוך שהם משתמשים בתמונות הקמפיין שלהם ומשתמשים באלמנטים מתוך הקמפיין של המועמדים כנגדם.

כך למשל, סיסמת הבחירות של כוכבי "תושבים במקום מקורבים" שובשה על ידי העמוד הפיקטיבי הנושא את שמו ל-"מקורבים במקום תושבים", ונטען בו כי הוא קונה מגיבים בתשלום. הסלוגן הרשמי של יפעת קריב "עולים ליגה – בוחרים יפעת קריב", הפך ל-"הוד השרון – יורדים ליגה" בעמוד הפיקטיבי. פניו של ראש העירייה המכהן חי אדיב אף הודבקו על פניה. טענה דומה אגב לזו שהפיץ בפרסום ממומן בתחילת השנה העמוד "הוד השרון בוחרת – 2018".

תגובות

יגאל הררי המועמד לראשות הוד השרון, אמר לגבי הסקר אותו הפעיל הדף "הוד השרון בוחרת": "ניתן לראות בוודאות שמדובר כאן בסקר מפוברק. לצערנו הרב, מתחרים אחרים, שמדשדשים בכל הסקרים האחרים והם חסרי סיכוי, עשו שימוש בסקר פיקטיבי שמבוצע לכאורה על ידי חברה אנונימית".

המועמדת לראשות העירייה יפעת קריב ששלחה במהלך השבוע מכתב למנכ"לית פייסבוק בו יצאה כנגד השימוש הבעייתי בפלטפורמה במהלך הבחירות בהוד השרון, אמרה: "אני לא קשורה לאף עמוד פייסבוק שלילי, לרבות 'הוד השרון בוחרת'. אין לי שום קמפיין נגטיבי. אנחנו לא נמצאים בשלילי, רק קמפיין חיובי". לגביי העמוד "פוסטים אפשריים של יפעת קריב", אמרה קריב: "הגשתי תלונה במשטרה נגדו והוצאתי מכתב למנכ"לית פייסבוק לגבי העמוד הזה. העמוד הזה משפיל אותי ופוגע בשם שלי".

העמוד הפיקטיבי (מימין), העמוד הרשמי של כוכבי (משמאל). נועד להטעות | צילום מסך מפייסבוק

המועמד לראשות העירייה אמיר כוכבי אמר לגבי העמוד "Online אמיר כוכבי": "לא אגרר להכפשות ולהשמצות, ודאי לא כאלה שנעשים בעילום שם ובפחדנות ומהווים ליגה משל עצמם בשיח פוליטי מסית לכן משהובא דבר זיוף עמוד הפייסבוק והיקף ההונאה והמימון שמאחוריו לידיעתי, פעלתי מול פייסבוק כדי להסיר את העמוד.

"משלא הוסר הגשתי תלונה במשטרה ואפעל כדי לחשוף את מקימי העמוד ומממניו. אני ושותפתי יעל ברזילי גאים בפעילי הרשת שלנו שמהווים דוגמה ומופת לשיח ציבורי ערכי ששם את טובת העיר לנגד עיניו ונישאר ממוקדי מטרה להפוך את הוד השרון לעיר המעולה שהיא צריכה ויכולה להיות עבור כלל תושביה. הגיע הזמן".

מסיעת ״רק הוד השרון״ בראשות נדב דואני נמסר: יש לשים סוף להשמצות, פייק ניוז, לקמפיינים הנגטיבים ולשקרים. טובת העיר ותושביה חייבת להיות בראש סדר העדיפויות ולכן עלינו, המועמדים לקחת אחריות על עתיד העיר שלנו ולדגול בקמפיין חיובי. בימים אלה סיעת 'רק הוד השרון' בראשותי מגבשת אמנת התחייבת לקמפיין נקי, אני מצפה מהמועמדים לפעול בהתאם.

"באשר לסקר השקרי שפורסם, שקיפות והעברת מידע אמין לציבור הם מרכיב מהותי בסל הכלים של כל מועמד בפרט מועמד לראשות העיר ובטח בזמן בחירות. צר לנו שמועמדים זורים מלח בעיני הציבור ומנסים להשלות ולזרוק לאוויר מספרים שאינם משקפים את המציאות. נמשיך לפעול בשקיפות, נקיון כפיים ולעסוק בעשייה חיובית למען תושבי הוד השרון".

נוה גור, המועמד לראשות העיר הוד השרון שאף מקדם אמנה לבחירות נקיות, אמר היום: "אני מוטרד מהניסיונות של גורמים שונים ללכלך את מערכת הבחירות. חתמתי על אמנה הקוראת לכלל המועמדים לנהוג בכבוד, באחריות ולהימנע מהכפשות והשמצות. בתום מערכת הבחירות יש לנו עיר לנהל. אני מתכוון להנהיג באחריות, כפי שפעלתי עד כה. השמצות מעידות על חוסר יכולת להנהיג ולהיות משרת ציבור. מוטב להוביל שיח פוזיטיבי וקמפיין חיובי עבור קהל תושבי הוד השרון".

ממטהו של יואב רוזן נמסר לגבי העמוד "הוד השרון בוחרת": "זה לא סקר שנוצר על ידינו או ממומן על ידינו. הוא לא קשור אלינו".

עם העמוד "הוד השרון בוחרת – 2018", אין דרך ליצור קשר. פניותינו לדפים "Online אמיר כוכבי" ו-"פוסטים אפשריים של יפעת קריב", לא קיבלה מענה.