צילום: באדיבות התושבים

שבועיים לאחר שאושר בכנסת "חוק המרכולים", העבירה מועצת העיר הוד השרון ברוב גדול את חוק העזר העירוני החדש בנושא פתיחת וסגירת בתי עסק בשבת. "זהו ניצחון גדול עבור תושבי הוד השרון", בירכו חברי המועצה.

אמש, יום רביעי בערב, התכנסה מועצת העיר לדון בתיקון חוק העזר לפתיחת עסקים בשבת. לאחר דיון ארוך נקבע כי מועצת העירייה מאשרת את תיקון חוק העזר להוד השרון לפיו בימי מנוחה (למעט יום הכיפורים, ימי הזיכרון ויום תשעה באב) מותר לפתוח בתי עסקים ומרכולים באזורים או ברחובות המפורטים בתוספת לחוק. מועצת העירייה תהא רשאית להוסיף או לגרוע אזורים או רחובות מהמפורטים בתוספת החוק.

האזורים או הרחובות המותרים לפתיחת המרכולים הם: רחוב הבנים, רחוב בני ברית, דרך מגדיאל, דרך רמתיים, רחוב ז'בוטינסקי, רחוב הנשיאים, רחוב סוקולוב, רחוב ששת הימים, רחוב מבוא קדם, אזור התעשייה נווה נאמן ואזור התעשייה גיל עמל.

חוק העזר עבר ברוב קולות. לא ברור מה יהיה מקומו של חוק העזר העירוני הטרי, זאת מאחר והחוק תלוי עוד באישורו של שר הפנים.

יוזם ההצעה לתיקון חוק העזר העירוני חבר המועצה אמיר כוכבי אמר "זהו ניצחון גדול עבור תושבי הוד השרון ובעלי העסקים שמגיע לאחר מאבק ציבורי רחב. אני שמח שלמרות הסחבת הפוליטית בה נקט ראש העירייה, עבר תיקון שיאפשר לנו לשמר את האופי החופשי והפלורליסטי של תושבי הוד השרון. זה אולי לא התיקון הכי טוב שיכלה מועצת העיר לאשר, אבל בהרכב הנוכחי של המועצה ואל מול שאר ההצעות זה הטוב ביותר שיכולנו ועיגנו את הזכות לשנות ולהרחיב בעתיד את החופש העירוני

"בנימה אישית, קשה לי המחשבה שאנו חיים בתקופה בה צריך להילחם לחוקק את החופש שלנו בתקנות עירוניות אבל נסיונו של השר דרעי לשלול משולחן המועצה את ריבונותה לגבי אופיה של העיר היה חייב להיענות בקול רם וברור. הערב הוסר איום גדול ומיידי מעל חופש הבחירה ותרבות הפנאי והמסחר של תושבי הוד השרון

"אני מודה לכל חברות וחברי המועצה שסייעו לתהליך תוך לוחות זמנים צפופים ואל מול לחצים גדולים ובמיוחד לחברות המועצה שותפתי יעל ברזילי, אביבה גוטרמן שריכזה את הועדה המיוחדת ועדי ברמוחה. הוכחנו הערב שוב שאופוזיציה נחושה ויעילה ביחד עם אזרחים פעילים דוגמת "הוד השרון חופשית" ו"פורום אביב" משיגה הישגים ממשיים אל מול התנהלות עירונית חסרת חזון רדומה ורופסת."